رفع بوی بد پا

معمولا تعریق زیاد پا موجب ایجاد بوی بد پا می‌شود. مشکل بوی پا معمولا در دوران کودکی و بلوغ آغاز می‌شود و می‌تواند بر تحصیل، انتخاب‌های شغلی و پیشرفت در زندگی افراد تأثیر بگذارد.

 

افرادی که به این مشکل دچارند، به‌راحتی و با رعایت نکات بهداشتی  و توصیه های زیرمی‌توانند از شر بوی پا خلاص شوند:

 

  1. هر روزقبل از پوشیدن کفشها حتما پاهایتان را با صابون و شوینده های ضدباکتری بشویید و بعد همه‌ی قسمت‌های پا مخصوصا لای انگشتان‌تان را به‌طور کامل خشک کنید.
  2. به نسبت مساوی از آب و سرکه ویا آب ونمک را مخلوط کنید, آن را هر روز در کفش های خود اسپری کنید ویا اینکه پاهای خود را بمدت 10 تا 15 دقیقه  در این محلول قرار دهید تا باکتری ها را بکشید.  در صورت استفاده از اسپری حداقل 30 دقیقه قبل از پوشیدن آن ها بگذارید تا خشک شوند. اما اگر پاهایتان را در محلول قرار دادید پس از15 دقیقه پا ها را خشک کرده میتوانید کفش هایتان را بپوشید.
  3. پوشیدن کفش‌های چرمی به پاهایتان اجازه‌ی تنفس نمی‌دهد و در جلوگیری از ایجاد بوی بد پا بهتر از کفش‌های پارچه‌ای، توری و بافت عمل می‌کند. همچنین پوشیدن صندل و کفش‌های باز نیز می‌تواند از ایجاد بوی پا جلوگیری کند. هر روز یک کفش خاص نپوشید. این کار به جلوگیری از ایجاد بوی پا کمک شایانی می‌کند. وقتی که از ۲ یا ۳ جفت کفش استفاده کنید، به کفش‌‌هایتان فرصت می‌دهید که قبل از استفاده‌ی بعدی کاملا خشک شوند.
  4. بجای جوراب های پلاستیکی جوراب نخی بپوشید و آنها را به‌طور مرتب عوض کنید.
  5. پوشیدن جوراب، مخصوصا جوراب‌هایی که رطوبت را به‌خوبی جذب می‌کنند مانند جوراب‌های نخی، پشمی یا ترکیب نخی و پشمی، ضروری است. جوراب‌های نخی و پشمی بهتر از جوراب‌های نایلونی هستند. برخی جوراب‌های ورزشی منافذی دارند که به جریان هوا و جلوگیری از تعریق پاها کمک می‌کنند.
  6. استفاده از کفی‌های مناسب وجداشدنی، تعویض مداوم آنها و خشک‌‌کردن‌شان می‌تواند به جلوگیری از ایجاد بوی بد پا کمک کند. بهتراست از کفی که رویه آن پارچه ای باشد که رطوبت و تعریق پا را به خود بگیرد استفاده شود و از کفی های پلاستیکی کاملا اجتناب کنیم.
  7. زغال را به قطعات کوچکی تقسیم کنید و 5الی 6 ساعت قبل از پوشیدن کفش در کفشهایتان بگذارید در صورتیکه کفشهای شما دارای رنگ روشن بود قطعات خرد شده زغال را داخل یک جفت دستکش کهنه قرار دهید ودر کفش هایتان قرار دهید تا رطوبت کفش را جذب و باکتری های داخل کفش را از بین ببرد ، این عمل را باید بطور مداوم از 5 روز تا 10 روز تکرار نمایید.
mammadweb
ارسال دیدگاه