ویژگی های مهم کفش مسافرتی

همه‌ی ما می‌دانیم که پا قلب دوم ما محسوب می‌شود و حفاظت از آن ضروری است. حتما برای شما هم پیش آمده که در هنگام سفر و بعد از یکی دو ساعت پیاده‌روی آنقدر خسته شده باشید که ادامه راه برای‌تان ممکن نبوده یا از همراهانتان عقب مانده‌‌اید. تفاوتی ندارد سبک سفر شما چه باشد، داشتن کفش سفر مناسب از واجبات هر سفری است. اما انتخاب کفش مناسب سفر باید  چه ویژگی هایی داشته باشد ؟

 

در این مقاله قرار است در مورد کفش‌های مناسب برای استفاده در مسافرت صحبت کنیم. برای این منظور ابتدا باید ویژگی‌های یک جفت کفش مناسب سفر را واکاوی کنیم و سپس در مورد اینکه چطور در سفر از کفش‌تان استفاده کنید صحبت کنیم.

 

سفرها به نیت مختلف انجام می‌شود، سفر برای انجام ماموریت‌های کاری، سفر برای تفریح و ده‌ها دلیل دیگر… اما در تمام انواع سفرها یک وجه مشترک وجود دارد، عنصری که از الزامات سفر است و به هیچ وجه نباید مغفول بماند، و آن لذت بردن از سفر است. لذت بردن از سفر به عوامل زیادی بستگی دارد که یکی از آن عوامل همراهان فرد است. همراه فقط به معنای انسان‌های همراه با یک فرد نیستند زیرا گاهی افراد به تنهایی سفر می‌کنند، تمام وسایل و تجهیزاتی که با فرد هستند به عنوان همراهان فرد در سفر محسوب می‌شوند، خودرویی که با آن سفر می‌کند، امکاناتی که به همراه دارد، لباس‌ها و حتی کفش… کفش یکی از همراهانی است که در اکثر زمان‌های سفر در کنار فرد است، فارغ از اینکه وی به چه نوع سفری می‌رود حتما تجربه نشستن در جاهایی با کفش و پیاده‌روی با کفش را خواهد داشت. از لحظه‌ای که از مبدا (منزل) راه می‌افتد تا اکثر لحظه‌های طول سفر که کفش همراه پاها و قدم‌های فرد است.


لحظه‌ای به این موضوع فکر کنید که این همسفر، همسفر خوبی برای‌ فرد نباشد! پاهای فرد را بزند، راحتی او را سلب کند و … حتما چنین همسفری کیفیت سفر را پایین آورده و گاهی آنقدر می‌تواند آزاردهنده شود که این همسفر بودن قطع شود و فرد در همان سفر تصمیم به تعویض همسفرش (کفش‌هایش) بگیرد.


با مطالعه این مطلب شما می‌توانید با کفش‌ مناسب جهت استفاده در مسافرت آشنا شوید و از بروز تجربه تلخ بالا برای خودتان جلوگیری نمایید. اما انتخاب کفش مناسب سفر باید  چه ویژگی هایی داشته باشد ؟

 

چهار ویژگی اصلی وجود دارد که کفش های مسافرتی شما باید داشته باشند تا بتوانید در هر مکان و موقعیت راحت باشید.

 

 1- راحت و انعطاف پذیر

 

کمی واضح است که بگوییم کفش های مسافرتی شما باید راحت باشند. اما راحتی در مسافرت به چه معناست؟ همانطور که پیداست ، آنچه برای راحتی در سفر نیاز دارید بسیار متفاوت از چیزی است که در یک جفت دمپایی راحت برای خانه می خواهید.

اول از همه ، شما باید یک جفت کفش استاندارد و انعطاف پذیر پیدا کنید. آنها باید با مواد قابل انعطاف ساخته شوند که از یک طرف به طرف دیگر و از جلو به عقب کشیده می شوند. این اطمینان می دهد که کفش های شما با پای شما حرکت می کند و با قدم شما سازگار است. کفش های ضخیم و سنگین برای سفر مناسب نیستند. کفش های سنگین برای محافظت از پاها ساخته شده اند-نه برای پیاده روی در مسافت های طولانی. شما نمی خواهید تنها چند ساعت از سفر خود احساس درد و تاول کنید! علاوه بر این ، باید جوراب های ضخیم با آنها بپوشید ، بنابراین داغ می شوند.

صحبت از گرما ، یک کفش ورزشی راحت باید تنفس داشته باشد. با هر گامی که برمی دارید ، پاهای شما گرما تولید می کند و اگر این گرما جایی برای رفتن نداشته باشد ، احساس عرق ، خارش و ناراحتی می کنید. همچنین ممکن است به قارچ پا مبتلا شوید (و کفش شما بوی بدی خواهد داد تا از خوابگاه بیرون رانده شوید!). به دنبال کفش های ساخته شده از پشم مرینو باشید. این پشم خوب پاهای شما را عایق می کند تا در تابستان خنک و در زمستان گرم باشد. علاوه بر این ، رطوبت را دفع می کند تا پای شما عرق نکند (و بدبو شود).

 

2- سبک وزن

 

یکی از ویژگی‌های الزامی کفش‌های مسافرتی، سبک بودن آن‌هاست. چه قرار باشد زیاد در سفرتان راه بروید، زیاد رانندگی کنید یا حتی فقط لازم باشد زیاد پاهای‌تان در کفش باشد؛ در هر صورت سبک بودن کفش مانع از خستگی و کلافه شدن شما در سفر می‌شود.

کفش مسافرتی که راحت و مناسب باشد، باعث می شود تا پای شما احساس ناراحتی و خستگی نکند. داشتن کفش مناسب علاوه بر محافظت از پا در برابر سرما و گرما، خستگی و تاول از کمر و ستون فقرات شما نیز محافظت می کند. آنچه سبب می شود تا یک کفش منحصر به فرد جلوه کند داشتن زیره پی یو می باشد.
کفش پی یو به عنوان یک کفش با کیفیت و بادوام تاثیر زیادی در عملکرد کارهای روزانه شما اعم از ورزش، پیاده روی ،مسافرت و انجام فعالیت‌ها در محل کار  دارد چرا که در صورت نامناسب بودن کفش ممکن است کار به جایی برسد که مجبور شوید درد زیادی را تحمل کرده و طعم شیرین و لذت بخش سفر به تلخی بی انجامد.
در صورت نامناسب بودن کفش، فشاری که به پا تحمیل می شود به شکل تاول خود را نمایان می کند. یکی از دلایلی که کفش پی یو به عنوان یک کفش مرغوب شناخته شده است بخاطر زیره بادوام و منحصر به فردی است که در تولید آن به کار می رود. هر کفش خوب دارای ویژگی هایی است که آن را از بقیه متمایز می کند. داشتن زیره خوب و با کیفیت، جنس رویه کفش، راحتی و سبکی کفش از موارد مهمی است که باید در زمان انتخاب یک کفش مناسب حتما در نظر داشت.

 

3- ضدآب و بادوام

 

کفش های خیس بد هستند. جوراب های خیس بدتر هستند. اما هنگام سفر ، خیس شدن بخشی از سرگرمی است. چه در استخر باشید ، چه در موج باران های موسم باران ، چه در یک مهمانی با کف وحشی ، پای شما خیس می شود.

اگر کفش اشتباه دارید ، ممکن است روزها با پاهای مرطوب سر و کار داشته باشید. این برای پاهای شما خطرناک است زیرا کفش مرطوب محل مناسبی برای رشد کپک و باکتری است. این می تواند منجر به بثورات دردناک و پای ورزشکار شود و احتمال لغزش و افتادن شما را بسیار بیشتر می کند. جدا از همه اینها ، فقط احساس بدبختی می شود.

به همین دلیل است که کفش های ضد آب ضروری هستند. اگر کفش های مسافرتی که دوست دارید ضد آب نیستند ، می توانید یک قوطی اسپری ضد آب خریداری کنید که بسیار موثر است. اما توصیه می کنیم یک جفت کفش 100٪ ضد آب تهیه کنید .

پوشیدن کفش های شما برای یک روز مسافرت همان فشار را برای آنها ایجاد می کند که هفته ها در دفتر کار می کنید. به همین دلیل است که توصیه می شود قبل از خروج ، یک جفت کفش مسافرتی با دوام بخرید ، مخصوصاً اگر در حال سفر با کوله پشتی یا پیاده روی هستید.

یک جفت کفش بادوام باید پشت قوس ، کشش و ضد آب بودن خود را حفظ کرده و همچنین حداقل یک سال در برابر پارگی مقاوم باشد. پیدا کردن کفش های چرم با دوام و همه جانبه که وزن کمی نیز دارند دشوار است ، اما برخی از مواد این آزمون را پشت سر می گذارند.

 

4- دستگیر نبودن کفش

 

چهارمین ویژگی کفش در سفرها دستگیر نبودن کفش‌تان است. شما قرار است در سفر با کفش‌هایتان کارهای مختلفی انجام دهید، مثلا ممکن است بخواهید چندین دقیقه تا چند ساعت در روز رانندگی کنید، برای دیدار از اماکن مختلف، اقوام یا آشنایان، به جاهای مختلف بروید، جهت تفریح به دل طبیعت بروید و … پس باید کفش یا کفش‌هایی را انتخاب کنید که در موقعیت‌های مختلف بتواند کارایی خوب و راحتی را از خود بروز داده و دستگیر نباشد. برای اینکه تشخیص دهید کفش مورد نظرتان برای فعالیت‌های مختلف  دستگیر نبوده  است از تکنیک انگشت استفاده کنید.
کفش را بپوشید و انگشت دستتان را درون کفش ببرید، اگر یک انگشت با کمی فشار بین پاشنه شما و پاشنه کفش قرار بگیرد آن پاشنه برای شما راحت می‌باشد در غیر این صورت اگر انگشت بین پاشنه پا و پاشنه کفش قرار نگیرد یا به راحتی درون آن فضا برود، پاشنه این کفش مستعد اذیت کردن پاهای شماست. همچنین با انگشت نوک کفش را فشار دهید، اگر فضایی به اندازه عرض انگشت مابین نوک انگشت و داخل کفش فاصله باشد و از نظر عرضی هم پنجه کفش انگشتان شما را فشرده نکرده باشد، در طول ساعاتی که حین سفر از این کفش استفاده می‌کنید جلوی پاهای‌تان هم اذیت نمی‌شود. کفشی با این ویژگی علاوه بر تضمین راحتی و دستگیر نبودن، به خوبی از سلامتی پاها هم می‌تواند مراقبت کند..

mammadweb
ارسال دیدگاه