چه چیزی باعث حالت دهی و سفت شدن رویه کفش میشه؟

ما در کارخانه کفش رامند در تلاش هستیم تا شما مشتریان عزیز رو با اصطلاحات و نحوه ساخت  کفش دست دوز و دیگر مسایل مربوط به   این صنعت  آشنا سازیم.

 

پستایی: در این صنعت رویه کفش را پستایی میگویند و کسی که رویه کفش را اماده و پرداخته می نماید پستایی ساز نامیده میشود.

 

معمولا پستایی از جنس چرم ،چرم مصنوعی ، پارچه ، بافت و پختی  درست میشودو با استر دوخته میشود.

 

کاربری: قطعات چرمی که کاربر برش زده و کارتمام کن با وصل کردن بهم رویه را آماده می کند.

 

کارکش (پیشکار): استاکاری که رویه کفش را روی قالب کفش بوسیله میخ ثابت می کند.

 

نعلی کن(نعلکی کن): استاکاری که بعد از کارکشی زیره کفش را به استادی می چسباند.

پرداخت چی (پرداختچی): استا کار یا کنترل چی کار است به فردی گویند که کار پرداخت تمیز کردن کفش، واکس زدن، گلچه یا کفی ته کفش، بستن بند، جفت کردن کفش و داخل جعبه گذاشتن را به عهده دارد.

 

قدک: جنسی سفید رنگ و زبر که برای سفت کردن یا مقاوم کردن چرم بکار می رود.

 

قدک جنسی سفید رنگ و زبر که برای سفت کردن یا مقاوم کردن  و ایستاده نگه داشتن کیف بین آستری و چرم قرار میگیرد. این محصول علاوه بر صنایع کفش در موارد دیگری مثل کیف نیز کاربرد دارد.

 

در ذیل به حالت دهی کفش میپردازیم:

 

زمانی که استاد پستایی ساز رویه یا پستایی را اماده کرد به استاد پیشکار تحویل نموده واستاد پیشکار که از قیل قدک پشت کار و  پنجه را برش داده در داخل بنزین خیس نموده  تا از حالت خشکی وزبری به حالت نرم در آید بعد از نرم کردن قدک  داخل پستایی را با چسب مخصوص که معمولا ترکیبی از چسب صنعتی یا ایرانی بهمراه اب و سریش آغشته و قدک جا ساز میشود مجددا همین چسب بر روی قدک آمده و استر به قدک می چسبد و پستائی بر روی  قالب سوار میشود یا باصلاح کفاشی کارکشی مشود تا حالت کفش بخود بگیردو بعد از مرحله کارکشی پستایی وارد دستگاه خشک کن میشودتا هم پستایی فرم خود را گرفته و خشک شود چون  در غیر اینصورت رویه دچار شکنندگی میشود و درنهایت بر روی قالب زیره چسبانده و پس از پرداخت اماده پوشیدن میباشد.

mammadweb
ارسال دیدگاه