6 روش مهم تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی که باید بدانید!

چرم یکی از قدیمی‌ترین و اصلی‌ترین مواد اولیه برای تولید کیف‌، کفش و کت محسوب می‌شود. انسان‌ها، سالیان درازی است که به دلیل مزیت‌های زیاد محصولات چرم طبیعی از قبیل: دوام، استحکام، زیبایی، جذابیت همیشگی، انعطاف پذیری و داشتن اصالت، ترجیح می‌دهند به سراغ این جنس بروند و آن را خریداری نمایند.

امروزه به دلیل قیمت های بالای محصولات چرمی و تنوع بسیار اجناس مصنوعی و غیر چرمی 

 که از لحاظ ظاهری بسیار شبیه چرم طبیعی است، باعث شده تا افرادی که در چرم شناسی مبتدی هستند و در این خصوص سررشته‌ای ندارند، در تشخیص چرم طبیعی  از چرم مصنوعی دچار مشکل شوند و

زمینه را برای افراد سودجو فراهم کنند.

لذا با توجه به اهمیت این موضوع ما در این پست تصمیم داریم برای شما عزیزان راهکارهایی را بیان کنیم تا از طریق آنها بتوانید به راحتی چرم طبیعی را از چرم مصنوعی تشخیص  و خریدی خوب را تجربه کنید .

1- چرم طبیعی نرم و دارای انعطاف است در حالی که چرم مصنوعی پلاستیکی و خشک تر است و شما با لمس کردن میتوانید چرم طبیعی را از مصنوعی تشخیص دهید.

2 -با بو کردن چرم میتوانید به طبیعی یا مصنوعی بودن آن پی ببرید، بوی چرم طبیعی همان بوی بدن حیوان است

چرم طبیعی یا اصلی معمولاً به صورت مستقیم با روش دباغی پوست خام حیواناتی مثل گاز، گوسفند، بز، مار و … به دست می‌آید.

؛ در صورتی که چرم مصنوعی، بوی پلاستیک می‌دهد.  همچنین اگر چرم، بد ساخته شده باشد بوی بدی به همراه دارد. البته ممکن است با استفاده از خوشبو کننده‌های مخصوص، بوی پلاستیک را از چرم مصنوعی رفع کنند

 

 

3 – از آشکارا ترین تفاوت های چرم مصنوعی و طبیعی جنس پشت این محصولات است . تفاوت های آن ها با یکدیگر به این صورت می باشد که پشت چرم طبیعی به حالت پرزدار  و پشت چرم مصنوعی به صورت توری و شبکه‌هایی است که با نخ دوخته شده است. پس اگر در پشت یک محصول چرمی نخ دیدید، به طور حتم از چرم مصنوعی تهیه شده است. اما مشکل اینجاست که هنگام خرید کت و کفش، نمی‌توانیم چرم را بشکافیم تا پشت آستر محصول را ببینیم. پس چاره چیست؟ فقط کافی‌است به لبه‌های چرم طبیعی دقت کنید تا بافت پرز مانند را ببینید.

4-  چشم‌ها هرگز دروغ نمی‌گویند. با دقت به سطح چرم نگاه کنید. به دلیل اینکه سطح بدن حیوان غالبا دارای رگ و خطوط طبیعی می‌باشد، چرم طبیعی نیز معمولا دارای خطوط غیریکنواخت است و گاهی چین و چروک نیز به همراه و دارای یک لایه میباشد.و چرم مصنوعی دارای چند لایه  وطرح های منظم و تکراری می باشد

5 -تماس زیاد و مداوم با آب، باعث آسیب رسیدن به چرم طبیعی می‌شود و حتی ممکن است باعث ایجاد لکه بر روی آن شود. اما استفاده از چند قطره آب روش خوبی برای تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی است. چرم به طور طبیعی قابلیت جذب آب را دارد. بنابراین می‌توانید چند قطره آب را روی چرم بریزید و چند دقیقه منتظر بمانید. درصورتی که آب روی چرم باقی ماند، کالای شما از چرم مصنوعی ساخته شده است.

6- یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانید از آن استفاده نمایید، تست شعله است، البته این کار را نمی‌توانید در فروشگاه انجام دهید. به یاد داشته باشید که چرم اصل و طبیعی در برابر شعله به راحتی نمی‌سوزد و آتش نمی‌گیرد، به هیچ عنوان دچار تغییر شکل نمی‌شود و چنانچه شعله را تا مرحله سوختن چرم روشن نگه دارید، بویی مثل سوختن مو از آن بلند می‌شود، اما چرم مصنوعی در برابر شعله و حرارت به سرعت می‌سوزد، جمع شده و تغییر شکل می‌دهد.

mammadweb
ارسال دیدگاه